فرمول تناسب اندام

فرمول تناسب اندام یا BMI چگونه محاسبه می شود؟

تناسب اندام در زنان و مردان تفاوت زیادی دارد و از آن جا که به المان های متفاوتی ربط پیدا می کند، می توان یک فرمول تناسب اندام تعریف کرد و بدین طریق، از سلامت خود مطمئن شد.

از آن جا که اگر BMI بدن بهینه نباشد، می تواند نمایش دهنده میزان چاقی و اضافه وزن باشد که این چاقی می تواند مشکلات عدیده ای را برای ما به همراه داشته باشد.

فرمول تناسب اندام

فرمول تناسب اندام با کمک BMI

برای اینکه BMI را محاسبه کنیم تا ببینیم که آیا فرمول تناسب اندام در مورد سلامتی ما چه می گوید، اولین چیزی که نیاز داریم اندازه قد مان به متر است. مثلا اگر کسی ۱۵۵ سانتی متر است باید این عدد را به صورت ۱٫۵۵ در نظر بگیرد.

رقم اندازه قد خود را به توان دو برسانید : ۱٫۵۵ در ۱٫۵۵

بعد یک رقم به دست می آید. این رقم را باید دو عدد ضرب کنید تا حداقل وزن و حداکثر وزن خود را در اندازه ای که هستید بدست آورید. بدین منظور، عدد را در ۱۸٫۵ ضرب کنید تا بتوانید حداقل وزن لازم و آن را در ۲۵ ضرب کنید تا بتوانید حداکثر وزن لازم را مشاهده کنید.

جدول اماده حاصل فرمول تناسب اندام برای BMI

اگر اندازه قد شما رند است می توانید به کمک جدول زیر که نتایج آن برگرفته از فرمول تناسب اندام است استفاده کنید:

فرمول تناسب اندام

البته دقت داشته باشید که این فرمول به تناسب نوع کار، ورزشکار بودن و حتی جنسیت تغییر پیدا می کند. عموما خانم های باردار، دارای جدول جداگانه ای هستند که به آن ها کمک می کند در شرایط خاص خود وزن خود را به تناسب در اورده و از سلامتی خود مراقبت نمایند.

نتیجه گیری

فرمول تناسب اندام فرمولی است که اگر به موقع آن را به کار بگیرید می تواند جلوی بسیاری از بیماری های تان را بگیرد. بدین طریق می توانید با کمک اندازه قد خود، به متر، و دو عدد ۱۸٫۵ و ۲۵ توسط فرمول مورد نظر، حداکثر و حداقل میزان وزن خود را مشخص کنید. مدل دیگری برای محسابه BMI وجود دارد که می توانید از طریق این لینک به آن دست پیدا کنید.

2 پاسخ
  1. شاهين
    شاهين گفته:

    تناسب اندام ما مهم است كه اينجوري محاسبه كرديد؟؟؟؟ كسي با قد ١٨٠ بايد بين ٧٨ تا ٩٥ كييلو باشه؟؟؟ گويا سواد اينكار رو نداريد . با بالاترين تلورانس هم كه محاسبه كنيد اين نميشه. چه خبره ٩٥؟؟؟؟؟؟؟ طبق فرمول شاخص توده ايي بدن BMI حتي اگر حداكثر رو ٢٥ و حداقل رو هم ١٨ در نظر بگيريد وزن حداكثر ٨١ kg و حداقل ٥٨ kg را ميدهد ، حالا من موندم ٩٥ كيلو رو واسه قد ١٨٠ چطووررررررررررررررررر محاسبه كرديد و باعث اثر منفي در زندگي ديگران ميشويد.

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *