مضررات ورزش نامنظم چیست ؟

حتما تا کنون افرادی را دیده اید که هر چه می خورند چاق نمی شوند ، در واقع این افراد با بدن لاغر و نوعی سوخت و ساز بدنی به دنیا می آیند که به  آنها اجازه خوردن هر چه مي خواهند مي دهد و هيچگاه اضافه وزن نمي گيرند. ممکن است این افراد وسوسه شوند که ورزش را کنار بگذارند و پای میز بنشینند و با دوستانشان تلویزیون تماشا کنند. باید گفت که ورزش تاثیر زیادی بر روی بدن ما دارد و زمانی که شما ورزش کافی نداشته باشید بر روی بدن شما تاثیر منفی می گذارد. در ادامه می خواهیم در مورد این صحبت کنیم که مضرات ورزش نامنظم چیست ؟ انجام ورزش بصورت نامنظم چه تاثیری بر روی تناسب اندام و سلامتی بدن شما دارد ؟ بطور کلی می توان گفت مضرات ورزش نامنظم عبارتند از :

میل به غذاهای ناسالم

افرادی که بصورت منظم ورزش می کنند رژیم غذایی سالمی نیز دارند. اگرچه در ابتدا به نظر می رسد که چون این افراد تمایل به سالم بودن دارند به همین دلیل انتخاب آگاهانه تری بر روی غذاهای خود انجام می دهند اما واقعیت این است که ثابت شده است که افرادی که فعال تر هستند میل به غذای سالم دارند. به این تاثیر اثر انتقال می گویند كه در آن، يادگيري مهارت هاي جديد و بهبود در يك محدوده از زندگي تان به طور خودكار باعث تحريك ميل به بهبود در محدوده هاي ديگر زندگي تان مي شود. بسيار عالي است كه تلاش كنيد تا چند عادت سالم مانند ورزش و خوردن غذاي سالم را در خود ايجاد كنيد.
اما افرادی که بصورت نامنظم ورزش می کنند ، اين موضوع داراي اثر وارونه براي برخي از آن هاست. زماني كه فردي ورزش را به طور روتين انجام نمي دهد، مدت زمان زيادي طول نمي كشد كه تغذيه قبلي خود را دنبال كند. بدن شما ميل خود به غذاهاي بسيار مغذي را از دست داده، زيرا ديگر نيازي به ماده اضافي ندارد. در عوض، غذاهاي خوشمزه اما كمتر مغزي مانند چيپس سيب زميني و كيك شكلاتي كاملا جذاب مي شوند. نه تنها اين موضوع وجود دارد بلكه خوردن يك بسته چيپس در حالي كه جلوي تلويزيون نشسته ايد و فصل كاملي از فيلم مورد علاقه تان را تماشا مي كنيد نسبت به زماني كه در سالن ورزش هستيد راحت تر است. زماني كه شروع به خوردن غذاهايی مانند هله هوله مي كنيد، ميل به خوردن اين تنقلات بيشتر مي شود. آيا انجام ورزش منظم و اجازه دادن به بدنتان براي مراقبت از ميل و ولع تان راحت تر نيست؟

نداشتن خواب کافی 

یکی از دلایل نداشتن خواب کافی و وجود مشکلات خواب از جمله بیقراری و غلت زدن در شب ، نداشتن ورزش منظم و کافی است. ثابت شده است كه ورزش منظم باعث افزايش زمان كلي خواب و گوش به زنگ تر شدن افراد و احساس آرامش بيشتر در كل روز مي شود. اين موضوع حتي در حالي نشان داده شده است كه شاخص توده بدن (BMI)، وضعيت سلامت، وضعيت سيگار كشيدن، و افسردگي كنترل مي شود. منظور اين است كه اثرات مثبت ورزش روي خواب فقط به اين دليل نيست كه افرادي كه ورزش مي كنند ميل دارند تا BMI كمتر داشته باشند يا ميل دارند كه در كل سالم تر باشند. ورزش منظم برای همه مفید است حتی برای افرادی که از مشکل بی خوابی رنج می برند. زماني كه به اندازه كافي ورزش نمي كنيد، مزيت هاي خوابيدن به اندازه قابل توجه نمي باشد. در حالي كه يك روز ورزش كردن باعث ايجاد بهبودهايي براي خواب در مقايسه با افرادي مي شود كه ورزش نمي كنند.

 

خيلي راحت عصبي و آشفته مي شويد

ورزش منظم باعث سلامت قلبی عروقی (قلب و رگ های خونی ) و سلامت ریه می شود. اين موضوع باعث بهبود ظرفيت عملكردي ورزش و كاهش كم آوردن تنفس در افراد سالم و افراد داراي بيماري مزمن ريه مي شود. اين گفته بدين معني است كه بدن شما داراي كارايي بيشتر براي جذب و مصرف اكسيژن است، حتي زماني كه بدن تان خسته است. بدون انجام ورزش منظم، بدن تان زماني كه تحت فشار قرار دارد، به اندازه كافي براي جذب اكسيژن كارايي ندارد. اين امر باعث مشكل شدن مصرف اكسيژني مي شود كه استنشاق مي كنيد، در نتيجه حسي شبيه عدم جذب هواي كافي ايجاد مي شود. به همين علت است زماني كه بعد از تعطيل شدن از كاري به سمت ورزش بر مي گرديد، شبيه اين است كه مجدد وارد ميدان شديد و مي توانيد بيشتر تنفس كنيد و نفس بكشيد. با انجام ورزش كافي، توانايي بدن تان براي جذب موثر و كارآمد اكسيژن از ريه ها به قلب تان در زمان تلاش براي انجام كاري، حفظ مي شود. اين موضوع، يعني جذب اكسيژن، فقط براي اطمينان از كم نياوردن نفس در زمان بالا رفتن از پله ها اهميت ندارد. روند جذب اكسيژن از ريه ها به قلب تان هم تعيين مي كند كه چه مقدار اكسيژن به مغز و اعضاي حياتي ديگر بدنتان برسد. به همين علت است وقتي كه نمي توانيد خوب نفس بكشيد، احساس سر گيجه مي كنيد.

 

آهسته شدن سوخت و ساز بدن

با افزایش سن روند سوخت و ساز بدن به طور طبیعی آهسته می گردد. یکی از راه های مقابله با این تغییرات به وجود آمده در سوخت و ساز بدن با افزایش سن ، انجام ورزش بيشتر مانند انجام تمرين هاي استقامتي و قلبي و عروقي مانند وزنه برداري است. تحقيقات نشان داده كه ورزش به افزايش سرعت سوخت و ساز بدن در حال استراحت (RMR) كمك مي كند كه سرعت RMR، سرعتي است كه در آن سوخت و ساز بدن تان زماني كه ورزش نمي كنيد عمل مي كند يا در غير اين صورت فعال مي شود. در حاليكه RMR تحت تاثير چند عامل ديگر هم قرار دارد كه شامل وزن بدن فرد و توده عضلاني می شود، افزايش سرعت RMR با ورزش منظم ارزشمند است. زماني كه ورزش كافي نمي كنيد، عضلاتي كه ورزش نكرده اند به تدريج كوچك مي شوند (در پديده اي به نام sarcopenia كه با افزايش سن باعث كاهش ميزان عضلات شما مي شود) و درصد چربي بدن تان افزايش مي يابد و علاوه بر اين سوخت و ساز بدن تان آهسته مي شود.با افزايش سن و كاهش سرعت RMR، اگر كاري براي افزايش سوخت كالري انجام ندهيم مانند ورزش، كالري كمتري را هر روز مي سوزانيم. این امر باعث می گردد که با افزايش سن اضافه وزن پيدا كنيد. با انجام ورزش كافي و افزايش سرعت RMR تان، مي توانيد در سال هاي سرازيري يا رو به افزايش سن تان، در مورد سوخت و ساز بدن تان بسيار فعال باشيد.

 

کاهش سازگاری با شرایط عادی

یکی از دلایل افراد برای ورزش کردن داشتن تناسب اندام و جلوگیری از افزایش وزن است. درواقع هر چه بيشتر از بدن تان استفاده كنيد، بدن تان به تحرك بيشتر عادت مي كند و زود خسته نمي شود. زماني كه ورزش نمي كنيد، سازش فيزيولوژيكي عضلات شما با شرايط عادي كم مي شود. اين گفته بدين معني است زماني كه بي‌حركت و بي تحرك هستيد؛ نتيجه اين بي تحركي، برعكس پيشرفت در قدرت، آمادگي قلبي عروقي و انعطاف پذيري يا تحركي است كه قبلا داشته ايد ، می باشد. يكي از پيامدهاي اين زيان ها در تناسب فيزيكي مي تواند باشد. آيا تاكنون با حداكثر سرعت بعد از هفته ها بي تحركي به دنبال اتوبوس دويده ايد و عضله اي از شما تحت فشار قرار گرفته است؟ اين مورد يك نمونه از كاهش سازش با شرايط عادي است. يا ممكن است تلاش براي برداشتن چيزي سنگين كرده باشيد (كه قبلا بدون هيچ مشكلي اين كار را مي كرديد) و كمرتان بگيرد يا گردنتان تحت فشار قرار گيرد. بنابراین برای این که سازگاری فیزیولوژیکی بدنتان با شرایط عادی کم نشود باید بدنتان را با تحرک نگه دارید و آسیب نبینید. یعنی ورزش کافی داشته باشید. كاهش سازش با شرايط عادي همراه با درك كمر مزمن كم بوده است. پس اگر متوجه درد كمي بيشتر و سفتي بيشتر در زمان بيدار شدن از خواب صبح شديد؛ زمان آن است كه ورزش كنيد.

 

افسردگی و بدخلقی

هنگامی که ورزش کافی ندارید احساس افسردگی و بدخلقی بیشتری می کنید. در واقع علت این امر مربوط به اعصاب شما نمی باشد در اکثرمواقع در مورد خلق و خوي تان، ورزش مي تواند عامل تاثير گذار بزرگي باشد. براي افرادي كه افسردگي باليني براي آنها تشخيص داده شده است، ورزش مي تواند منجر به كاهش علايم افسردگي شود. مزيت هاي ورزش به طور قابل توجهي (نتيجه بهتر يا بدتر) از نتايج درمان شناختي يا داروهاي ضد افسردگي متفاوت نمي باشد و ورزش به عنوان يك درمان كمكي براي اين نوع درمان ها پيشنهاد شده است. حتما نياز به تشخيص يك بيماري رواني نداريد تا از مزيت هاي ورزش روي خلق و خو استفاده كنيد. تحقيقات نشان داده كه افراد داراي افسردگي غير باليني و اضطراب، نيز مي توانند از انجام ورزش منظم بهره ببرند. افرادي كه به طور منظم ورزش مي كنند و سپس ورزش را متوقف كرده يا به طور قابل توجهي ورزش شان را كم مي كنند، نيز شاهد تغيير و تفاوت در خلق و خو مي شوند. علت این امر این است که ورزش بر انتقال دهنده هاي عصبي تاثیر مي گذارد مانند تاثير بر ميزان سروتونين و دوپامين در مغز، كه مي تواند به حس شاد بودن ما كمك كند. براي افرادي كه زياد ورزش مي كنند و يكباره آن را متوقف مي كنند، اين موضوع مي تواند شبيه حذف كردن ناگهاني يا توقف مصرف يك دارو باشد. خلق و خوي مثبت يك موضوع بسيار قدرتمند است. همچنين لازم به ذكر است كه تا زماني كه به طور منظم ورزش مي كنيد، مهم نيست كه دقيقا چه كاري انجام مي دهيد. تحقيقات ثابت كرده كه بهبود در خلق و خو و خوشي با ورزش منظم، بيشتر پايدار مي شود با صرف نظر از اين كه آيا ورزش را با شدت زياد يا كم انجام مي دهيد. اين گفته بدين معني است كه مجبور نيستيد تا دوی ماراتون را با رفتن به كلاس تناسب اندام حرفه ای شروع كنيد تا بهبود در خلق و خو را ببينيد، فقط لازم است از بي تحركي در آييد.

 

احساس استرس و اضراب بيشتر

اگر بصورت منظم ورزش نکنید احساس استرس و اضطراب بیشتری دارید. بسياري از مردم در زندگي روزمره شان استرس را تجربه كرده اند و ۴۰ % مردم مي گويند كه عمدتا استرس را تجربه كرده اند و ۳۶% مي گويند كه گاهي اوقات استرس را تجربه مي كنند. اين موضوع مهم است زيرا استرس كه علايم آن شامل افزايش ضربان قلب و تنش عضلاني است با فشار خون بالا ارتباط دارد كه مي تواند منجر به بيماري قلبي شود. وقتي دوستتان مي گويد كه بعد از صرف يك ساعت در كلاس گردشي يا خوردن چند ضربه ي بوكس در كلاس بوكس احساس استرسي كمتري دارد؛ او درست مي گويد و اين گفته يك گفته تخيلي نيست. اما يك جلسه كلاس نمي تواند تفاوت زيادي ايجاد كند. استرس التهابي و اكسايشي در توسعه استرس فيزيولوژيكي و اضطراب، مهم ثابت شده است. ورزش منظم به عنوان يك ورزش ضد التهابي به كار مي رود كه مي تواند به كاهش استرس اكسايشي كمك كند و در نتيجه استرس فيزيولوژيكي را كم كند. در اين مورد، مقدار ورزش تا حدي اهميت دارد. در مطالعه اي كه زنان غير فعال و بي تحرك را با ورزش كنندگان متوسط (دو تا شش ساعت ورزش در هفته) و ورزش كنندگان در سطح شديد (بيش از شش ساعت در هفته) مقايسه مي كند، محققان متوجه شدند كه زناني كه به طور منظم ورزش مي كنند پاسخ كمتر به استرس را تجربه كرده اند.تحقيقات به طور مداوم نشان داده كه ورزش هاي استقامتي داراي اثر مثبتي روي تراكم معدني استخوان زنان مي باشد. با انجام ورزش ها و تمرينات استقامتي قبل از يائسگي، زنان مي توانند توده استخوان شان را افزايش داده و خطر افزايش پوكي استخوان را كم كند. براي افرادي كه در دوره بعد از يائسگي قرار دارند، تمرينات استقامتي براي افزايش توده استخوان باز هم موثرتر از تمرين و ورزش قلبي عروقي ثابت شده است كه وزن را تحمل نمي كند. ACSM توصيه مي كند كه بزرگسالان؛ دو يا سه روز در هفته با استفاده از انواع ورزش ها و تجهيزات به تقويت عضلات اصلي خود بپردازند. اگر ورزش منظم كافي نداشته باشيد؛ و ورزش انجام شده شامل تمرينات استقامتي بسيار زياد خانم ها باشد، ممكن است استخوان خود را در معرض خطر قرار دهيد.

 

کاهش طول عمر

مطالعات متعددي نشان داده كه ورزش علاوه بر كاهش خطر سرطان هاي خاص و بهبود سلامت قلبي عروقي، به افزايش عمرتان كمك مي كند. به نظر مي رسد كه ورزش منظم با كاهش ۳۰% در مرگ و مير به هر دليلي ارتباط داشته باشد. يعني با همه مواردي كه مي تواند يك فرد را بكشد. اين گفته بدين معني است كه افرادي كه ورزش مي كنند بعيد است كه مرگ ناشي از بيماري را تجربه كنند و شانس بيشتر مرگ طبيعي را دارند. اگر ورزش كافي انجام ندهيد، ممكن است در خطر بالاي بيماري و عمر كوتاه قرار گيريد. هدايت سبك زندگي با بي حوصلگي با ديابت؛ بيماري قبلي عروقي و همه دلايل مرگ ارتباط دارد. ورزش فقط مربوط به وزن و خواب نمي باشد ممكن است در واقع به زمان زندگي و مرگ ارتباط داشته باشد.لازم نيست اتفاق بيافتد
بسياري از چيزهاي غير منتظره در بدنتان زماني اتفاق مي افتد كه ورزش كافي نداريد مانند تغيير در سلامت فيزيكي و سلامت رواني تان. بسياري از اين تغييرات مي تواند در بلند مدت براي زندگي تان تعيين كننده باشد در نتيجه اطمينان از انجام ورزش منظم اهميت دارد. اگر به سختي مي توانيد ورزش تناسبی را در زمان بندي برنامه هاي تان جاي دهيد و وقت كافي نداريد ، وقت ورزش كردن تان را به قسمت هاي كوچكتر تقسيم كنيد. تحقيقات نشان داده كه توصيه انجام ورزش در سطح متوسط براي حداقل زمان ۱۵۰ دقيقه در هر هفته مي تواند به قسمت هايي در حد ۱۰ دقيقه تقسيم شود و اين ورزش باز هم مفيد است. نياز نداريد كه كل ورزش را يكباره انجام دهيد. با زمان كم شروع كنيد و راه تان را پيدا كنيد تا كم كم بتوانيد ورزش را به عنوان بخشي از سبك زندگي تان در برنامه بلند مدت وارد كنيد.
در این مطلب به معرفی اثراتی که انجام ورزش بصورت نامنظم بر روی بدن ما می گذارد صحبت کردیم و بیان نمودیم که اگر منظم ورزش نکنید ، چه اتفاقی می افتد؟ همانطور که دیدید ورزش منظم اثرات بسیاری بر روی بدن شما دارد و آخرين چيزي كه بايد انجام دهيد اين است كه به سلامت تان توجه كنيد. اكنون زمان بيدار شدن و حركت دادن ذهن، بدن و افزايش طول عمرتان است.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *